Assistance, udvidet gennemgang og fravalg af revision
-
Assistance, udvidet gennemgang og fravalg af revision : Glostrup
12. november 2025
09:00 - 17:00
”Få styr på reglerne i forbindelse med afgivelse af erklæringer for SMV-virksomheder”
Gennem de seneste år er der sket en stor stigning i selskaber, der fravælger revision. På dette kursus gennemgår vi reglerne for fravalg af revision og i forlængelse heraf reglerne for tilvalg af udvidet gennemgang.
Tillige gennemgår vi de nye regler om revisionspligt og revisorpligt for særlige risikobrancher i regnskabsklasse B.
Når revision fravælges, anvender hovedparten af de danske selskaber en assistanceerklæring fra deres revisor på årsrapporterne. Når revisor i sin assistanceerklæring henviser til ISRS 4410, hvad indebærer det så og hvad skal revisor især være opmærksom på?
Med udgangspunkt i FSR’s vejledning om assistanceopgaver, gennemgår vi på dette kursus de erfaringer, der er gjort i de første år med vejledningen, herunder krav til revisors handlinger, erklæring m.m. i forbindelse med revisors assistance med opstilling af regnskaber.
Virksomheder i regnskabsklasse B, hvor revision ikke kan fravælges, kan i stedet få revisor til at afgive en erklæring om udvidet gennemgang. Udvidet gennemgang bygger på reglerne for et review med 4 obligatoriske supplerende handlinger.
På dette kursus gennemgår vi derfor også de særlige forhold revisor skal være opmærksom på i forbindelse med afgivelse af en erklæring om udvidet gennemgang, de enkelte afsnit i erklæringen, ligesom vi gennemgår præciseringerne til de 4 krævede supplerende handlinger etc.
Mål & udbytte
Efter kurset Assistancevejledning, udvidet gennemgang og fravalg af revision har du indblik i kravene i forbindelse med afgivelse af en assistanceerklæring og afgivelse af en erklæring om udvidet gennemgang, herunder bl.a.
* de enkelte afsnit i erklæringen
* de 4 krævede supplerende handlinger og præciseringerne hertil
* de særlige regler, der skal overholdes i forbindelse med fravalg af revision og tilvalg af udvidet gennemgang m.m.
Godkendt efteruddannelse
Kurset tæller med 8 timer i kategorien: Revisions- og erklæringsområdet.
Underviser
Kim Wegener, statsautoriseret revisor.
Kim Wegener har mange års praktisk erfaring som revisor og underviser.
Han er medlem af Regnskabsrådet og har bl.a. været eksaminator og censor ved revisoreksamen.
Målgruppe
Godkendte og ledende revisorer.
Kursusindhold
Med udgangspunkt i lovgivningen, standarderne og FSR’s vejledning om assistanceopgaver, gennemgår vi overordnet muligheder og risici og forskelle ved assistance og udvidet gennemgang, ligesom vi gennemgår faldgruber i forbindelse med fravalg af revision.
Undervisningsmetode
Undervisningen foregår som en kombination af indlæg og diskussioner.
Kursusdeltagerne inddrages i debat.
Dato, tid & Sted
12. november 2025 kl. 9-17 på Glostrup Park Hotel, Glostrup
Pris
3.975 kr. ekskl. moms ved bestilling af 1 kursus
3.375 kr. ekskl. moms pr. kursus ved samtidig bestilling af 5 dagskurser til og med 1. september 2025
3.575 kr. ekskl. moms pr. kursus ved samtidig bestilling af 5 kurser fra 2. september 2025
Kursussted: Glostrup Park Hotel
Adresse:
Beskrivelse:
Hovedvejen 41, 2600 Glostrup